Meble industrialne

Meble industrialneStyl industrialny pojawił się w latach pięćdziesiątych XX wieku, gdy w powojennej Europie nastała potrzeba produkowania „dużo i szybko”. Aby sprostać tym wymaganiom, sięgnięto również po materiały niewykorzystywane dotąd w produkcji mebli, takie jak sklejka i stal. Chociaż stylowi industrialnemu prognozowano krótkie życie, to ewoluował on i trwa nieprzerwanie do dziś. Początkowo meble industrialne były postrzegane jako mało wartościowe i sięgało po nie głownie środowisko odważnych i twórczych artystów, którzy zwracali uwagę bardziej na formę i unikatowy wygląd niż na prestiż. Dzięki takiemu biegowi wydarzeń takie meble w obecnych czasach nie są zwykłymi przedmiotami ale uważane są za ekskluzywne i są synonimem artyzmu , wyzwolenia, indywidualizmu.

Obecnie takie meble często są nietypowe, głównie wykonywane na indywidualne zamówienie. Można wyszczególnić w nich kilka pojawiających się cech, najważniejszą z nich jest oryginalny pomysł. Fakt, że styl industrialny kojarzony jest z minimalizmem nie zwalnia projektanta z poszukiwania nieoczywistych rozwiązań, które przykuwają oczy każdej osoby pojawiającej się w pomieszczeniu. Drugim charakterystycznym elementem jest wykorzystanie i eksponowanie materiałów z których zostały wykonane meble. Mają one być naturalne i trwałe. Dlatego zrezygnowano z taniej sklejki i zastąpiono ją drewnem połączonym z metalem. Swoista moda, na tego typu rozwiązania wynika z faktu, że szukamy ucieczki od zaprogramowanych i nudnych pomieszczeń w stronę indywidualnych preferencji, które sprawiają, że nareszcie czujemy się jak w domu.

Kolejną ważną cechą mebli industrialnych jest to że mają za sobą długą historię, lub posiadają ślady pierwotnego pochodzenia przez co są unikatowe i tworzą niepowtarzalny klimat. W małych tradycyjnych mieszkaniach również można stworzyć industrialny styl wprowadzając kilka zasad. Układ przedmiotów powinien tworzyć poziome linie. Do uzyskania takiego efektu wykorzystuje się proste formy i jednakową wysokość mebli, przez co pomieszczenie jest bardziej przestronne. Niezbędne są również liczne lustra, które optycznie powiększą przestrzeń i dopełnią wizerunku. Styl industrialny jest minimalistyczny dlatego lepiej wstawić kilka większych mebli z charakterem niż liczne małe modele. Nie ma w nim również przepychu, dlatego dodatki są symboliczne ale wyraziste i intrygują historią.

Do pewnego czasu miłośnikami mebli industrialnych byli głównie artyści, designerzy oraz osoby, które podążały na przekór utartym schematom oraz narzucaną przez dużych producentów ofertą. Dziś ten styl znajduje coraz więcej zwolenników, a klienci decydujący się na takie meble stają się coraz bardziej świadomi dobrego stylu.

Wychodzimy naprzeciw wysokim wymaganiom i oczekiwaniom klientów, którzy lubią nietuzinkowe rozwiązania oraz chcą się otaczać wyjątkowymi przedmiotami wyglądającymi jakby zostały wyciągnięte ze starej fabryki. Osoby ceniące indywidualny minimalizm i chłodną elegancję w odważnym wydaniu oraz propagujące ekologiczne rozwiązania tego stylu zapraszamy do obejrzenia naszych mebli.