Meble skandynawskie

Meble skandynawskieStyl skandynawski narodził się w Szwecji gdzie aby ocieplić północne, chłodne, długie zimowe poranki i wieczory zaczęto rozjaśniać wnętrza, aby zatrzymać dzień jak najdłużej.

Z czasem powstały trzy odmiany stylu skandynawskiego duńska, szwedzka i fińska. Pierwszy z nich charakteryzuje się romantycznością i łagodnością co szczególnie jest uwydatnione w obłych formach mebli. Ponadto w takim wnętrzu znaleźć można różne fantazyjne detale i płynne linie w szlachetnej i wyrafinowanej formie. Przełamywane jest często niebieskimi, żółtymi, bądź wrzosowymi dodatkami.
Styl fiński jest zupełnie odmienny od poprzedniego. Znaleźć w nim można wiele geometrycznych brył, często wykonanych z giętkiej sklejki. Bazowym kolorem niezmiennie jest biały, skontrastowany natomiast z czernią, grafitem, a także odcieniem gorzkiej czekolady.
W stylu szwedzkim dominuje minimalizm i surowość. Odnajdziemy w nich niewielką liczbę prostych dekoracji, mnóstwo ekologicznych rozwiązań, jasnego lub bielonego drewna ale przede wszystkim dużo światła i lekkości.

Wszystkie trzy odmiany stylu skandynawskiego łączy silny związek z naturą, wnętrze jest przestronne, wygodne i z klimatem. Występuje w nim minimalizm, proste formy, jasne kolory, wiele drewnianych i funkcjonalnych mebli.

We wnętrzach skandynawskich ogromne znaczenie odgrywa kolorystyka. Powinna być konsekwentna i ascetyczna. Dominują głównie chłodne odcienie bieli, szarości, beżu.  Wnętrze w takich kolorach może wydać się zimne i przygnębiające, jednak taki dobór barw odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenia. Szaro- białą monotonię można przełamać ciemnymi akcentami granatu lub jasnymi pastelami. Pojawiają się również dodatki w odważniejszych kolorach turkusu, różowego, żółtego.

Meble w stylu skandynawskim są przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Charakteryzują się prostą formą bez zbędnych zdobień i wykonane są z ekologicznych materiałów: drewna, szkła, kamienia, metalu czy ceramiki. Drewniane meble i podłoga pozostają w swoim naturalnym odcieniu lub są bielone dzięki czemu wnętrze staje się lżejsze. Nieodzowną częścią wnętrz w stylu skandynawskim jest odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Zazwyczaj występują w nich minimalistyczne w formie metalowe, szklane lampy lub papierowe abażury. We wnętrzu skandynawskim przez większość dnia dostarczane jest światło naturalne, które wpada przez duże odsłonięte okna. Rzadko można zobaczyć firanki i zasłony w oknach, zastępuje się je roletami. Dzięki temu mamy wrażenie, że wnętrza są jasne, przestronne i pełne naturalnego światła. Jeżeli pojawiają się zasłony to wykonane są z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych.

Styl skandynawski pomimo swojej wszechobecnej bieli nie jest stylem zimnym. Jest to styl przestronny i spokojny ale i przytulny. We wnętrzach często znajdujemy kominki lub piece kaflowe oraz duże stoły które podkreślają ważną rolę rodziny i wprowadzają domową atmosferę.

Ostatecznego charakteru wnętrzu skandynawskiemu możemy nadać za pomocą kolorowych dodatków. Możemy wprowadzić dekoracje i akcesoria wykonane z naturalnych materiałów o żywych kolorach. Mogą to być proste ramki na zdjęcia, drewniane wieszaki, kolorowe szklane wazony i butelki, wiklinowe kosze, pastelowa ceramika, poduszki i koce.

Wykonując meble w stylu skandynawskim sięgamy po naturalne materiały z zębem czasu, które dodatkowo ocieplają jasne wnętrza. Chcąc wyposażyć wnętrze meblami skandynawskimi sprawdźcie nasze realizacje lub zlećcie nam wykonanie niebanalnych mebli na wymiar.